Jak pożyczać?

środki przekazywane są na zakup domu,...mieszkania własnościowego, spółdzielczego lub innej nieruchomości. Uruchamiany w całości, bank przelewa kwotę kredytu na rachunek sprzedającego (np. dewelopera) na podstawie umowy kupna-sprz

Jak pożyczać? Pożyczki pod zastaw są dobrą formą szybkiego pożyczania. prezentujemy informacje związaną z tematem pożyczek.

co to jest kredyt hipoteczny?

Ze względu na cel:

Kredyt hipoteczny ? środki przekazywane są na zakup domu,...mieszkania własnościowego, spółdzielczego lub innej nieruchomości. Uruchamiany w całości, bank przelewa kwotę kredytu na rachunek sprzedającego (np. dewelopera) na podstawie umowy kupna-sprzedaży.
Kredyt budowlano-hipoteczny ? środki przeznaczone są na budowę domu przez osobę fizyczną, spółdzielnię lub dewelopera. Uruchamiany w całości lub transzach. Przy uruchomieniu w transzach odsetki naliczane są od wykorzystanej kwoty, a nie od całości przyznanej sumy. Do momentu uzyskania pozwolenia na zamieszkanie lub odbioru na podstawie protokołu ze spółdzielni spłacane są tylko odsetki bez kapitału. Do wniosku o kredyt załącza się kosztorys celem późniejszego rozliczenia wydatków na podstawie faktur.
Pożyczka hipoteczna ? środki są przekazywane na dowolny cel (niekoniecznie związany z budową lub zakupem nieruchomości).

Ze względu na walutę:

Kredyty w walucie krajowej,
Kredyty walutowe:
Typowy kredyt walutowy ? kredyt udzielany jest w walucie krajowej, ale w dniu podpisania umowy jego wartość jest przeliczana na walutę obcą (np. EUR, USD, JPY, CHF) według bieżącego kursu. Harmonogram rat podany jest w walucie obcej. Spłata dokonywana jest w walucie krajowej po przeliczeniu według kursu waluty przypadającym na dzień spłaty. Najkorzystniejszy jest kredyt spłacany na podstawie fixingu (kursu średniego) ze względu na brak różnicy w wartości tj spreadu. Jednak większość kredytów jest przyznawana systemem: udzielenie ? suma podzielona przez kurs kupna danego banku, spłata ? rata pomnożona przez kurs sprzedaży. Ten system powoduje, iż w momencie udzielenia kredytu mamy wyższą kwotę do spłaty wynikającą z różnicy kursów.
Kredyt walutowy denominowany ? w umowie mamy konkretną kwotę w walucie krajowej PLN. Kwota dzielona jest na transze i przeliczana na walutę obcą.

Opcje wyliczenia wartości w walucie krajowej:

umowę zawiera się na określoną kwotę waluty krajowej
umowę zawiera się na określoną kwotę waluty obcej ? to rozwiązanie w przypadku ceny zakupu nieruchomości ustalonej w PLN (nieruchomość kupiona w PLN, kredyt spłacany w walucie)

może prowadzić do niedoboru środków do ceny zapłaty w przypadku niższego kursu w chwili przeliczenia niż zakładany

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_hipoteczny


B

Trudno stwierdzić, czy pożyczanie pieniędzy do banku na taki cel ma sens. Nie wolno zapominać, że przez resztę roku będziemy to spłacać. Albo i dłużej, w zależności od okresu kredytowania. Jeśli więc możesz sobie pozwolić na kredyt, to może lepiej byłoby co miesiąc oszczędzać określoną kwotę - powinniśmy uzbierać spory budżet, bo nie zapominajmy, że na pożyczaniu pieniędzy bank zarabia.

Trzeba spełniać swoje marzenia, jednak warto też dobrze przemyśleć, co się opłaca zrobić. Samodyscyplina w oszczędzaniu naprawdę się opłaca. Zanim weźmiesz kredyt na tegoroczny wyjazd, pomyśl czy nie lepiej pojechać za rok, ale za własne pieniądze.


Limity banków

Krótko mówiąc - firmy mają naprawdę pod górkę. Łatwiej o kredyt będzie pracownikowi, zatrudnionemu na umowę o pracę, niż właścicielowi tej firmy. To jest paradoks, ale niestety prawdziwy.

Żeby młodzi ludzie mogli zakładać działalność i inwestować w swój biznes, go rozwijając, niezbędny jest dostęp do kapitału. Mało kto ma wystarczające środki, jest to bardzo trudna do przeskoczenia bariera. Często niestety kończy się to wzięciem pożyczki w wątpliwej instytucji, z bardzo wysokim oprocentowaniem. Nie może tak być, jednak nie zanosi się, na zmianę zasad przez banki. Wręcz przeciwnie - z każdym rokiem wymagania dla przedsiębiorców są coraz bardziej wyśrubowane.


Odpowiedzialność Banków?

Sądzę, że instytucje finansowe ponoszą sporą winę, ponieważ udzielały kredytów bez odpowiedniego zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od niedawna KNF zarządza obowiązkowy wkład własny wynoszący 5%, od 2015 roku będzie to już 10%, a od 2016 15%. Nie ma już tez możliwości wzięcia kredytu we franku, lub w euro, chyba że się w tej walucie zarabia. Można narzekać, że te restrykcje spowodują spadek udzielanych kredytów hipotecznych, ale w efekcie nie będzie również tak wielu kredytobiorców, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla ludzi tak naprawdę korzystne. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wkład własny jest niezwykle istotny, przy tak dużej inwestycji, jaką jest zakup nieruchomości.