Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?

znaczenie ma wybranie profesjonalnego zakładu pogrzebowego, który będzie w stanie nam efektywnie pomóc w załatwieniu wszystkich najważniejszych spraw urzędowych i wesprze nas w wyborze oprawy pogrzebu. Niezbędne jest przecież wybr

Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy? zakład pogrzebowy trójmiasto

Jak zorganizować pogrzeb?

Organizacja pogrzebu może być problematyczna, ponieważ jednocześnie zazwyczaj mocno przeżywa się stratę bliskiej osoby. Właśnie dlatego podstawowe znaczenie ma wybranie profesjonalnego zakładu pogrzebowego, który będzie w stanie nam efektywnie pomóc w załatwieniu wszystkich najważniejszych spraw urzędowych i wesprze nas w wyborze oprawy pogrzebu. Niezbędne jest przecież wybranie odpowiedniej trumny, zamówienie mszy, przygotowanie miejsca na cmentarzu i tak dalej. Zakłady pogrzebowe zajmują się kompleksową organizacją pogrzebów, zarówno świeckich, jak i pogrzebów w obrządku określonej religii. Dla bliskich jest to naprawdę ogromne ułatwienie.


Jak powinna wyglądać oprawa pogrzebu?

Planując pogrzeb bliskiej osoby zazwyczaj chcemy, żeby to było wydarzenie uroczyste oraz upamiętniające to jakim człowiekiem była. W tym celu koniecznie należy zatroszczyć się o odpowiednią oprawę. Dzisiaj, dzięki działalności profesjonalnych zakładów pogrzebowych, jest to o wiele łatwiejsze, ponieważ mamy do dyspozycji szeroki wachlarz dodatkowych usług. Ciekawym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnego muzyka, na przykład skrzypka czy wokalisty, dzięki któremu oprawa mszy lub ceremonii świeckiej będzie naprawdę podniosła. Poza tym, warto też zastanowić się nad napisaniem mowy pogrzebowej, w której zawrze się swoje odczucia związane ze zmarłym i w kilku słowach opiszę się to, co było w nim najważniejsze. Taka mowa to doskonały sposób na uczczenie pamięci.


Zwyczaje pogrzebowe

Zwyczaje pogrzebowe

Do tradycyjnych form pożegnania zmarłego przyjętych w kulturze europejskiej jest towarzyszenie trumnie ze zmarłym (lub urnie z jego prochami) w pochodzie pogrzebowym (kondukcie żałobnym) w drodze na cmentarz, miejsca złożenia doczesnych szczątków. Osoby towarzyszące niosą ze sobą zwykle wieńce i wiązanki kwiatów, które na koniec składane są na grobie zmarłego. Obrzędy towarzyszące grzebaniu lub paleniu zwłok zależą od lokalnych tradycji i zwyczajów.

Od tradycyjnych form pogrzebu odstępuje się w sytuacjach wyjątkowych, takich jak wojny czy masowe klęski żywiołowe, gdy wielka liczba zmarłych nie pozwala na ich identyfikację, względnie nie ma środków finansowych i czasu na organizowanie pojedynczych pogrzebów. W takich sytuacjach stosuje się grzebanie zmarłych w mogiłach zbiorowych.

Przyjęty jest powszechny zwyczaj we wszystkich kulturach zawiadamiania znajomych i przyjaciół o fakcie pogrzebu bliskiej osoby. Odbywa się to w postaci nekrologów publikowanych w prasie oraz rozwieszanych w miejscach publicznych. Ogłoszenia takie zawierają często elementy graficzne, wskazujące na przynależność religijną zmarłej osoby lub jej bezwyznaniowość.

Rodzinie zmarłych zwyczajowo składa się kondolencje, czyli wyrażone w uroczystych słowach współczucie i żal z powodu śmierci ich bliskiej osoby. Kondolencje składane są osobiście, tuż po pogrzebie lub korespondencyjnie, gdy nie było możliwości uczestniczenia w pogrzebie lub nie ma możliwości spotkania się z rodziną zmarłego w krótkim czasie po tej uroczystości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogrzeb