Kilka ciekawych informacji o listwach przypodłogowych

materiał do produkcji mebli i wyrobów stolarskich. Nazwa MDF pochodzi od docelowej gęstości płyty pilśniowej, która wynosi od 500 kg/m3 do 1000 kg/m31. Warto zwrócić uwagę na fakt, że subiektywna gęstość płyty zależy od gęstoś

Kilka ciekawych informacji o listwach przypodłogowych Jeśli szukasz listw przypodłogowych to dobrze trafiłeś - zapraszamy =>

Co to jest MDF?

MDF (ang. Medium-Density Fibreboard) ? płyta pilśniowa średniej gęstości stanowiąca podstawowy materiał do produkcji mebli i wyrobów stolarskich.

Nazwa MDF pochodzi od docelowej gęstości płyty pilśniowej, która wynosi od 500 kg/m3 do 1000 kg/m31. Warto zwrócić uwagę na fakt, że subiektywna gęstość płyty zależy od gęstości włókien, które były użyte do jej wytworzenia. Cienka płyta MDF o gęstości powyżej 850 kg/m3 stworzona z może być uważana za HDF.

Produkcję płyt MDF na masową skalę rozpoczęto w Europie i Ameryce Północnej w latach 80. XX w.

Zalety płyty MDF:
doskonałe podłoże dla fornirów, folii 3D, papierów dekoracyjnych melaminowanych;
izotropowa (jej właściwości są takie same we wszystkich kierunkach, na skutek braku ziarna), a więc nie ma tendencji do podziału;
elastyczna, może być stosowana do powierzchni zakrzywionych;
łatwa w kształtowaniu, daje się łatwo frezować w dowolny sposób;
dzięki odpowiednim dodatkom może mieć rózne właściwości (np. wilgocioodporna, niezapalna, barwiona w całym przekroju itd.);
dostępna w wielu grubościach i formatach;
łatwa do wykończenia (np. farbą).


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82yta_MDF


Sztukateria, definicja za Wikipedią:

Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.

W chwili obecnej często zastępowane są elementami wykonanymi ze styropianu z naniesioną powłoka zabezpieczającą. Istnieją dwie metody nakładania warstwy zewnętrznej, tj.:

metoda ciągniona ? styropianowy kształt jest przeciągany pod odpowiednią formatką z jednoczesnym nałożeniem masy kwarcowej; ta metoda zapewnia wysoką ostrość krawędzi, co wpływa na jakość produktu końcowego,
metoda natryskowa ? ręczne natryskiwanie masy akrylowej; ten sposób nie gwarantuje jednakowej grubości listwy oraz krawędzie są bardziej "zlane"; metoda stosowana najczęściej przy produktach niewymiarowych lub niepowtarzalnych.
Sztukaterię można podzielić ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się sztukaterię elewacyjną oraz wewnętrzną, do której zaliczają się listwy przysufitowe, ścienne, przypodłogowe oraz rozety i ramy (obrazów, luster, itp.).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria


MDF - dobry wybór!

Listwy przypodłogowe z MDF to bardzo dobry wybór. Materiał jest dobrej jakości, a wybór jest duży - takie listwy mają różną wysokość, sporo wzorów (są modele frezowane), są też wersje kolorystyczne przygotowane przez producenta. W formie podstawowej listwy z MDF są białe, jednak można je malować. Są idealnym wyborem dla kogoś, kto szuka wysokich listew - można kupić takie, które mają nawet więcej niż 15 cm wysokości.

MDF jest bardzo trwałym materiałem, nie odkształca się pod wpływem zmian temperatury, czy wilgotności (co może się przydarzyć listwom drewnianym). I prezentuje się dużo lepiej, niż listwy z PVC.