Maszyny spawalnicze

świadoma osoba przystępująca do takich czynności. Najbardziej zagrażające zdrowiu człowieka jest patrzenie na powstające podczas spawania wyładowanie bez jakichkolwiek okularów. Okulary ochronne są konieczne podczas wykonywania te

Maszyny spawalnicze

Niebezpieczne spawanie

Podczas przeprowadzania procesów związanych na przykład z wyładowaniami elektrycznymi takimi, jak łuk elektryczny istnieje szereg zagrożeń, których powinna być świadoma osoba przystępująca do takich czynności. Najbardziej zagrażające zdrowiu człowieka jest patrzenie na powstające podczas spawania wyładowanie bez jakichkolwiek okularów. Okulary ochronne są konieczne podczas wykonywania tego rodzaju prac z uwagi na to, że stanowią one jedyną możliwość zabezpieczenia wrażliwego wzroku przed niebezpiecznym działaniem elektryczności. Kolejne zagrożenie stanowi wysoka temperatura, jaką są obdarzone spawane elementy. Dlatego też należy pamiętać, aby nie dotykać bezpośrednio dłonią po wykonaniu spawu. Najlepiej korzystać w tym przypadku z rękawic ochronnych.


Wybór dyszy do spawania

Gdy już zdecydujemy się na spawanie ze sobą linoleum bądź innego typu sztucznej wykładziny, warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej końcówki do tego zadania. Spawanie samo w sobie nie jest najprostszą czynnością, więc dobrze ułatwić sobie życie odpowiednim doborem sprzętu pomocniczego.

W grę wchodzą przeróżnie zakończone dysze, każda ma jedno bądź dwa zastosowania. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na to co łączymy. Często wybór dyszy będzie zależał od technologii wykonania łączonej wykładziny.

Ponadto, należy zwrócić oczywiście uwagi na wymiary dyszy, aby na pewno pasowała do naszej spawarki, ale również by jej wylot odpowiadał szerokości łączenia które chcemy uzyskać.


Wikipedia o zmianach cieplnych w stali

W czasie spawania w obrębie działania wysokiej temperatury w stali zachodzą pewne przemiany cieplne, osłabiające jej wytrzymałość. Połączenie spawane zmniejsza wytrzymałość materiału o następujące wartości:

wytrzymałość na rozciąganie k'r = 0,8 kr
wytrzymałość na zginanie k'g = 0,9 kr
wytrzymałość na ściskanie k'c = kr
wytrzymałość na ścinanie k't = 0,65 kr

W starszych książkach można znaleźć informację o osłabiającym wpływie spoiny, wówczas do obliczeń wytrzymałościowych używano grubości obliczeniowej, która jest o 30% mniejsza niż rzeczywista grubość materiału w miejscu spoiny, lub też na końcach dodawano kratery o długości 1 ? 1,5 grubości spoiny, lecz nie uwzględniano ich w obliczeniach ze względu na niepełny przetop.

Przy nowszych spawarkach już nie stosuje się żadnych poprawek, technologia pozwala na wykonanie spoiny o pełnych właściwościach już od samego początku spawania.

Połączenie spawane często wymaga dodatkowej obróbki spoiny. Często na powierzchni spoiny wydzielają się drobne cząstki żużlu, które mogą być niebezpiecznie ostre. Spoiny spawane często szlifuje się zgrubnie, zanim spawana konstrukcja zostanie użyta.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C4%85czenie_spawane