Mieszkanie czy dom? Wentylacja być musi

żytego. Rodzaje wentylacji możemy podzielić na kilka podstawowych typów: Naturalną, czyli taką przy użyciu przeciągu przy otwartych oknach. Grawitacyjną, która najczęściej wykorzystywana jest w domach piętrowych, czyli taką któr

Mieszkanie czy dom? Wentylacja być musi wentylacja gdańsk

Metody wentylacji w budynkach

Prawidłowo wykonana wentylacja w domu jednorodzinnym to taka, która wpuszcza odpowiednią ilość świeżego powietrza i wypuszcza taką samą ilość powietrza zużytego. Rodzaje wentylacji możemy podzielić na kilka podstawowych typów:
Naturalną, czyli taką przy użyciu przeciągu przy otwartych oknach.
Grawitacyjną, która najczęściej wykorzystywana jest w domach piętrowych, czyli taką która wykorzystuje klatki wentylacyjne a nowe powietrze wpada przez okna.
Mechaniczną, która wykorzystuje wiatraki i inne systemy mechaniczne oraz hybrydowe które z połączeniem 2 poprzednich metod


Gdzie i dlaczego stosuje się wentylację mechaniczną?

Czasami w budynku nie da się zastosować standardowej wentylacji lub byłaby ona niewystarczająca. Sprawa dotyczy budynków starych lub dużych, np biurowce, gdzie nie ma możliwości zastosowania wentylacji grawitacyjnej. W takich przypadkach stosuje się wentylację mechaniczną, która często jest połączona z instalacją klimatyzacji.

To połączenie zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym budynku oraz zapewnia dostęp do świeżego powietrza bez potrzeby wietrzenia budynku. Jest to oczywiście drogie rozwiązanie, ale czasami zwyczajnie nie ma innego wyjścia. Większość hal przemysłowych i produkcyjnych stosuje to rozwiązanie.


Z Wiki o ciągu kominowym

Ciąg kominowy, spowodowany różnicą gęstości zimnego powietrza zewnętrznego i gorących spalin wewnątrz komina, wytwarza podciśnienie, wskutek czego do paleniska może być doprowadzona (zassana) niezbędna do spalania ilość powietrza. Projektowanie wymiarów komina polega na takim ustaleniu jego minimalnej wysokości i przekroju, żeby odprowadzić wszystkie spaliny oraz doprowadzić niezbędne do spalania powietrze (w przypadku palenisk o ciągu naturalnym).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komin