Nieruchomości - kilka ważnych kwestii

rzymanie odszkodowania. Czasami z wnioskiem o wykonanie wyceny nieruchomości wychodzi osoba, która chce dokonać zakupu jakiejś nieruchomości i nie jest pewna czy przedstawiana jej cena za możliwość zakupu nieruchomości nie jest za

Nieruchomości - kilka ważnych kwestii rzeczoznawca majątkowy Kraków

Procedura przeprowadzania wyceny nieruchomości

Wycena nieruchomości wykonywana jest zazwyczaj przed jej planowaną sprzedażą lub w momencie, kiedy jakaś osoba stara się o otrzymanie odszkodowania. Czasami z wnioskiem o wykonanie wyceny nieruchomości wychodzi osoba, która chce dokonać zakupu jakiejś nieruchomości i nie jest pewna czy przedstawiana jej cena za możliwość zakupu nieruchomości nie jest zawyżona. Ze względu na bezpieczeństwo przeprowadzanej wyceny odbywa się ona według pewnych stałych etapów, a jednocześnie osoba zlecająca jej wykonanie ma prawo od razu dowiedzieć się, jakie koszty będzie musiała ponieść w związku z przeprowadzaną wyceną nieruchomości. Będą one uzależnione od tego, jak wiele czasu trzeba będzie poświęcić na wykonanie pełnej wyceny nieruchomości.


Udział w nieruchomości wspólnej - definicja

Udział w nieruchomości wspólnej ? wyrażona ułamkiem lub procentem wielkość udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej, określona dla każdego samodzielnego lokalu położonego na danej nieruchomości gruntowej bądź budynkowej. Wielkość tę określa się zarówno dla lokali wyodrębnionych jak i samodzielnych lokali niewyodrębnionych, pozostających własnością dotychczasowego właściciela nieruchomości, co ma miejsce przy sukcesywnym wyodrębnianiu kolejnych lokali z nieruchomości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Udzia%C5%82_w_nieruchomo%C5%9Bci_wsp%C3%B3lnej


Co to jest nieruchomość lokalowa?

Nieruchomość lokalowa (lokal wyodrębniony) ? nieruchomość, która została wyodrębniona z nieruchomości macierzystej (gruntowej lub budynkowej), w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu.

Możliwość wydzielenia nieruchomości lokalowej konstytuuje kodeks cywilny w art. 46 § 1 kc, który mówi, iż nieruchomością może być także m. in. część budynku, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności. W tym przypadku takimi przepisami szczególnymi jest ustawa o własności lokali. W art. 2 ust. 1 uwl ustawodawca zdecydował, że odrębną nieruchomością lokalową może być tylko samodzielny lokal mieszkalny lub lokal o innym przeznaczeniu. Oznacza to, iż lokal musi spełniać odpowiednie wymogi samodzielności, potwierdzone przez odpowiedni organ administracji publicznej (starostę) zaświadczeniem o samodzielności lokalu (art. 2 ust. 3 uwl).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nieruchomo%C5%9B%C4%87_lokalowa