O sekrecie białych zębów

y warto co jakiś czas odwiedzi swojego dentystę na kontrolę. Najważniejsza rzeczą jest mycie zębów po posiłkach (przynajmniej 2 razy dziennie). Jako zabieg dodatkowy można płukać jamę ustną specjalnym płynem do płukania oraz raz w

O sekrecie białych zębów

Jak dbać o higienę jamy ustnej

Higiena jamy ustnej to podstawa dobrego stanu uzębienia i sposób na uniknięcie częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Oczywiście mimo nienagannej higieny warto co jakiś czas odwiedzi swojego dentystę na kontrolę. Najważniejsza rzeczą jest mycie zębów po posiłkach (przynajmniej 2 razy dziennie). Jako zabieg dodatkowy można płukać jamę ustną specjalnym płynem do płukania oraz raz w tygodniu czyścić zęby z nicią dentystyczną.

Ważne aby słodkości jeść po głównym posiłku i od razu umyć zęby w ten sposób cukry nie zdążą zaszkodzić naszemu szkliwu.


Powstawanie próchnicy

Próchnica powstaje z powodu rozkładających się resztek pożywienia, bakterie pożywiają się cukrem i wytwarzają kwas, który osłabia szkliwo i z czasem powoduje ubytki. Działanie bakterii można zaobserwować kiedy nasze szkliwo w pewnych miejscach zaczyna być bielsze, to znaczy że proces demineralizacji już nastąpił i jeżeli nic nie zrobimy to w tym miejscu powstanie ubytek, który będzie wymagał leczenia.

Jeżeli zauważymy takie plamki to warto postarać się o poprawienie higieny naszej jamy ustnej, przestać jeść słodycze. Po pewnym czasie szkliwo się zregeneruje i nie powstanie ubytek w innym przypadku zostanie nam juz tylko leczenie dentystyczne.


Uzębienie z Wikipedii

Uzębienie (łac. dentitio) - zespół wszystkich zębów występujących w jamie ustnej jednego osobnika. Cechy uzębienia są charakterystycznymi cechami taksonów, szczególnie istotnymi w paleozoologii przy badaniach materiału kopalnego.

Na uzębienie danego osobnika składa się łuk zębowy górny (arcus dentalis superior) i łuk zębowy dolny (arcus dentalis inferior).

U niektórych gatunków zęby są elementem dymorfizmu płciowegopotrzebny przypis. Układ zębów danego gatunku określa wzór zębowy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uzębienie