Przemysł spożywczy - ogólnie

a substancjami smarnymi...o niskiej gęstości - płynnymi olejami. Każdy rodzaj oleju charakteryzuje się różnymi parametrami gęstości i różnymi właściwościami smarnymi. Najbardziej znanymi i rozpowszechnionymi maszynami smarowanymi

Przemysł spożywczy - ogólnie Przemysł spożywczy potrzebuje specjalnych środków do kontaktu z żywnością. Sprawdź o jakie preparaty chodzi

Oleje

Wiele maszyn do swojej pracy wymaga smarowania substancjami smarnymi...o niskiej gęstości - płynnymi olejami. Każdy rodzaj oleju charakteryzuje się różnymi parametrami gęstości i różnymi właściwościami smarnymi.

Najbardziej znanymi i rozpowszechnionymi maszynami smarowanymi olejami są silniki spalinowe stosowane w samochodach. Oleje silnikowe mają różne parametry. Zadaniem oleju jest smarowanie ruchomych elementów silnika oraz uszczelnianie komór spalania cylindrów silnika.

Właśnie dlatego tak istotne jest prawidłowe dobranie parametrów gęstości oleju. Olej silnikowy oprócz samego smarowania spełnia rolę chłodziwa wewnątrz silnika, jest to szczególnie istotne w silnikach turbodoładowanych gdzie stosuje się mechanizm natrysku oleju na spód tłoka właśnie w celu jego schłodzenia. Dla jeszcze lepszej efektywności stosuje się zewnętrzną chłodnice oleju.
w tym miejscu warto wspomnieć o tym jak ważna dla takiego silnika jest wysoka jakość oleju - po dłuższej pracy w warunkach wysokiej temperatury olej traci swoje właściwości - im lepszy olej tym dłużej swoje parametry utrzyma.


Dobre smary

Każda maszyna wymaga smarowania. Wszędzie tam gdzie jeden ruchomy element porusza się w kontakcie z powierzchnią innego ruchomego elementu niezbędne jest zastosowanie smarów.

Smarowanie elementów, zwłaszcza pracujących pod dużym obciążeniem jest dla nich niezwykle istotne. Smary i oleje mają za zadanie zmniejszenie sił tarcia - dzięki temu maszyna działa znacznie płynniej i nie zużywa się.

Ważną rzeczą jest stosowanie prawidłowych preparatów smarujących do odpowiednich warunków. Przykładowo - nie da się zastosować gęstego smaru w silniku spalinowym - konieczny jest olej a i to o odpowiednio dobranej gęstości do rodzaju silnika i stopnia jego zużycia. To właśnie gęstość oleju ma zasadniczy wpływ ma jego zdolności smarowania silnika - odpowiedni olej zapewnia równe smarowanie wszystkich elementów oraz poprawia szczelność komory spalania. Olej zużyty lub o nieprawidłowych parametrach będzie skutkował gorszą pracą silnika, spadkiem mocy i podwyższeniem głośności pracy.


Co to jest olej penetrujący?

Czym jest ten tajemniczy olej penetrujący i na czym polega owo penetrowanie?

Każdy kto miał okazję popracować pod podwoziem samochodu wie jakim problemem jest odkręcenie zardzewiałych śrub (nakrętek lub samych śrub). Trudność w odkręceniu takiej śruby spowodowana jest wypełnieniem gwintu poprzez korozję - to łączy materiał nakrętki oraz śruby.

W tym momencie właśnie do gry wchodzą oleje penetrujące - problematyczną śrubę należy spryskać takim olejem i pozostawić na kilkanaście minut. W tym czasie olej będzie wnikał w przestrzenie skorodowanego gwintu. Dzięki właściwościom smarnym ułatwia to odkręcenie takiej śruby.